Przesiedleniec, przesiedleńczyni

From Refugee Terminology
Jump to navigation Jump to search

Ekwiwalenty

displaced personvysídlená osobaVertriebene, Vertriebenersfollato/a

Terminy powiązane

  • (jest typem) uchodźcy
  • (może doświadczać) prześladowania

Definicja

[...] uchodźców, czyli osób przymusowo przesiedlonych: zarówno tych, którzy opuścili swój kraj pochodzenia, jak i uchodźców wewnętrznych – osób przesiedlonych wewnętrznie (IDP).

Źródło: www.researchgate.net

Informacje encyklopedyczne

[...] jest wewnętrznym przesiedleńcem, czyli uchodźcą we własnym kraju.

Źródło: www.oko.press

Synonimy i warianty

  • osoba przesiedlona
  • przesiedlony cudzoziemiec/migrant
  • wewnętrzny przesiedleniec
  • IDP (internally displaced person)

Kolokacje

  • przymusowy przesiedleniec
  • przesiedleniec do [obszaru]
  • przesiedleniec z [obszaru]

Przykłady

Co charakterystyczne, na stronie legaartis.pl częściej niż słowa "uchodźcy" używa się terminu "przesiedleńcy" - to sugeruje, że ludzie uciekający przed wojną na Ukrainie są przesiedlani do Polski w ramach jakiejś zorganizowanej akcji.

Źródło: www.konkret24.tvn24.pl

Osiągnęliśmy dokładnie to, co chcieliśmy osiągnąć, czyli mamy dobrowolność, jeśli chodzi o przyjmowanie zarówno tych, których będziemy relokować, jak i przesiedleńców (z obozów spoza UE).

Źródło: www.wpolityce.pl

W Iraku, z uwagi na możliwość schronienia się w bezpiecznych częściach kraju, zwłaszcza na północy, gros osób dotkniętych 54 konfliktem z tzw. Państwem Islamskim to wewnętrznie przesiedleni – ok. 4 mln osób (za granicę wyjechało ok. 300 tys. uchodźców).

Źródło: www.researchgate.net

Drugą największą w Azji grupą IDP pozostają przymusowo przesiedleni Pakistańczycy – obecnie ok. 1,5 mln osób, zwłaszcza z graniczących z Afganistanem plemiennych terytoriów z Północnego Waziristanu, gdzie działa pakistański ruch talibów, który toczy walki z siłami rządowymi

Źródło: www.researchgate.net

Uwagi

przesiedlenie – przeniesienie z kraju trzeciego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uchodźcy mandatoryjnego w celu nadania mu na tym terytorium statusu uchodźcy lub udzielenia ochrony uzupełniającej.

Źródło: www.isap.sejm.gov.pl

W polskim ustawodawstwie termin odnosi się do osób przesiedlanych w sytuacji pokojowej (np. w celu sprawiedliwego podziału uchodźców pomiędzy kraje przyjmujące), nie zaś do sytuacji przesiedlania ludności cywilnej przez wroga w trakcie konfliktu.