Status uchodźcy
Ekwiwalenty
Refugee status — Postavení uprchlíka — Flüchtlingsstatus — Status di rifugiato
Terminy powiązane
- (nadaje się go) uchodźcy/uchodźczyni, bezpaństwowcowi
- (osoba otrzymująca go jest) beneficjentem ochrony
- (nadawany w wyniku) prześladowania w państwie pochodzenia
Definicja
"status uchodźcy" oznacza uznanie przez państwo członkowskie obywatela państwa trzeciego albo bezpaństwowca za uchodźcę
Źródło: DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2011/95/UE Ważną zasadą, na której opiera się cały system, jest wyrażona w Konwencji zasada non-refoulement, zakładająca, że emigranta nie można odsyłać do kraju, gdzie jest narażony na prześladowanie. Tym samym Polska, jak każdy z sygnatariuszy Konwencji, musiała przyjąć inne formy ochrony dla osób, które nie kwalifikują się do przyznania statusu uchodźcy, a nie mogą wrócić do kraju pochodzenia. Polska prowadzi kompleksową procedurę azylową – jeśli dana osoba nie spełnia warunków przyznania statusu uchodźcy, automatycznie sprawdza się możliwość objęcia niższą formą ochrony (ochronę uzupełniającą, pobyt humanitarny). Ochrona uzupełniająca daje prawa tożsame ze statusem uchodźcy, z wyjątkiem przyznania paszportu genewskiego. Nadawana jest w sytuacji zagrożenia życia, ryzyka tortur oraz innych poważnych okoliczności zindywidualizowanego zagrożenia dla życia i zdrowia wynikającego z powszechnego stosowania przemocy. Definicja ta jest dość niejasna – przede wszystkim nie rozstrzyga, na ile zagrożenie ma być indywidualne, a na ile dotyczyć może szeroko rozumianych warunków w kraju pochodzenia. W przypadku gdy odmówiono przyznania zarówno statusu uchodźcy, jak i ochrony uzupełniającej, cudzoziemiec ma jeszcze szansę na pobyt humanitarny. Taką ochronę przyznaje się osobom, których powrót do kraju pochodzenia zagroziłby ich podstawowym prawom do życia i bezpieczeństwa. W teorii wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu 6 miesięcy.
Źródło: www.nowyobywatel.pl
Informacje encyklopedyczne
O status uchodźcy trzeba się starać na granicy lub w kraju, w którym planuje się zostać.
Źródło: www.wysokieobcasy.pl
Decyzja o nadaniu cudzoziemcowi statusu uchodźcy albo udzieleniu ochrony uzupełniającej wygasa z mocy prawa z dniem nabycia przez cudzoziemca obywatelstwa polskiego.
Źródło: Dz.U.2021.1108
Jak najszybciej po nadaniu statusu uchodźcy lub statusu osoby potrzebującej ochrony uzupełniającej państwa członkowskie zapewniają beneficjentom ochrony międzynarodowej dostęp do informacji o prawach i obowiązkach wynikających z takiego statusu, w języku, który jest dla nich zrozumiały lub można racjonalnie przypuszczać, że jest on dla nich zrozumiały.
Źródło: DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2011/95/UE
Synonimy i warianty
Kolokacje
- cofnąć / odebrać status uchodźcy
- nadawać status uchodźcy
- przyznawać status uchodźcy
- uzyskać / dostać / otrzymać status uchodźcy
- posiadać / mieć status uchodźcy
- pozbawiać statusu uchodźcy
- wystąpić / wnioskować / starać się / ubiegać się o status uchodźcy
- status uchodźcy przysługuje
Przykłady
Choć rocznie w Polsce o status uchodźcy prosi sześć-siedem tysięcy osób, to spora ich część traktuje nasz kraj jako przystanek w dalszej podróży
Źródło: www.gazeta.pl
Następnie ta osoba, zostając w Polsce na podstawie statusu uchodźcy musi się sama utrzymać, po prostu idzie do pracy i tak samo jak my płaci podatki.
Źródło: https://plus.polskatimes.pl