Kryzys uchodźczy

From Refugee Terminology
Jump to navigation Jump to search

Ekwiwalenty

Refugee crisisUprchlická krizeFlüchtlingskriseCrisi dei rifugiati

Terminy powiązane

Definicja

Jeśli jako kryterium przyjmiemy skalę i tempo imigracji do Europy oraz nieudolną i w wielu przypadkach niekonsekwentną politykę migracyjną państw najbardziej dotkniętych ekspansją imigrantów, to możemy mówić o kryzysie migracyjnym.

Źródło: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-a36f7d63-c35a-4f46-a2a7-bc1939541b7e/c/bodziany_kotasinska_t5n2.pdf Jednakowoż, jak zauważa Maciej Cesarz, w sensie terminologicznym określenia "kryzys migracyjny" lub " kryzys uchodźczy " oddają najlepiej naturę obecnego kryzysu, podkreślając jego skalę i wymiar demograficzny związany z napływem znacznej liczby ludzi na terytorium Europy w krótkim okresie czasu. Dodatkowo w ocenie przywołanego Autora pojęcie kryzys migracyjny uwypukla dodatkowo następstwa socjoekonomiczne związane z przepływem osób, dla których Europa nie jest terytorium tranzytu, lecz miejscem docelowym migracji, z którym wiążą wolę pobytu stałego. W jego ocenie z perspektywy UE należałoby raczej mówić o kryzysie uchodźczym i migracyjnym jednocześnie, szczególnie uwzględniając mieszany charakter przepływów migracyjnych, jaki odnotowuje się obecnie na terytoriach państw członkowskich (Cesarz, 2016, s. 98). Charakter zjawiska, z jakim zmaga się współcześnie Europa, pozwala przyjąć, iż mamy do czynienia z dwuwymiarowym kryzysem. W opinii Marty Pachockiej z jednej strony jest to kryzys migracyjny w ujęciu demograficznym, który charakteryzuje się napływem dużej liczby ludności w krótkim czasie, z drugiej zaś to największy powojenny kryzys uchodźczy, który przejawia się rosnącą liczbą osób opuszczających kraj pochodzenia lub ostatnie miejsce stałego zamieszkania w poszukiwaniu azylu (Pachocka, 2016, s. 1). Punktem wyjścia do dalszych analiz jest przyjęcie założenia, iż kryzys migracyjny to poważne dysfunkcjonalne zjawisko kulturowe, społeczne, ekonomiczne i polityczne niosące rozbudowany katalog ryzyk i zagrożeń dla całej Europy, w tym UE.

Źródło:https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Rocznik_Integracji_Europejskiej/Rocznik_Integracji_Europejskiej-r2017-t-n11/Rocznik_Integracji_Europejskiej-r2017-t-n11-s295-313/Rocznik_Integracji_Europejskiej-r2017-t-n11-s295-313.pdf

[...] zjawisko polegające ma masowym i niekontrolowanym przemieszczaniu się grup ludności z jednego terytorium na inne, której towarzyszy czasowa lub stała zmiana pobytu nie jest zjawiskiem nowym w europejskiej rzeczywistości. Cyklicznie z uwagi na rozwój sytuacji w otoczeniu UE stawała się celem podróży zarówno dla osób poszukujących wsparcia i ochrony przez wojnami i konfliktami, jak i tych poszukujących możliwości poprawy własnej sytuacji materialnej.

Źródło:https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Rocznik_Integracji_Europejskiej/Rocznik_Integracji_Europejskiej-r2017-t-n11/Rocznik_Integracji_Europejskiej-r2017-t-n11-s295-313/Rocznik_Integracji_Europejskiej-r2017-t-n11-s295-313.pdf

Informacje encyklopedyczne

W sytuacjach konfliktów poza strefami "permanentnego uchodźstwa" geografia lokalnych kryzysów uchodźczych jest płynna, szlaki przemieszczeń pojawiają się i zanikają zależnie od zmiennej sytuacji.

Źródło: Geograficzny.pdf

[...] jednym ze sposobów zaradzenia kryzysowi jest tzw. relokacja uchodźców, czyli sprawiedliwy podział określonej liczby uciekinierów pomiędzy kraje unijne.

Źródło: pap.pl

[...] w sensie terminologicznym określenia "kryzys migracyjny" lub " kryzys uchodźczy " oddają najlepiej naturę obecnego kryzysu, podkreślając jego skalę i wymiar demograficzny związany z napływem znacznej liczby ludzi na terytorium Europy w krótkim okresie czas

Źródło: Bałkany.pdf

[...] z perspektywy UE należałoby raczej mówić o kryzysie uchodźczym i migracyjnym jednocześnie, szczególnie uwzględniając mieszany charakter przepływów migracyjnych, jaki odnotowuje się obecnie na terytoriach państw członkowskich (Cesarz, 2016, s. 98).

Źródło: Bałkany.pdf

[...] z jednej strony jest to kryzys migracyjny w ujęciu demograficznym, który charakteryzuje się napływem dużej liczby ludności w krótkim czasie, z drugiej zaś to największy powojenny kryzys uchodźczy, który przejawia się rosnącą liczbą osób opuszczających kraj pochodzenia lub ostatnie miejsce stałego zamieszkania w poszukiwaniu azylu (Pachocka, 2016, s. 1)

Źródło: Bałkany.pdf

Wobec kryzysu uchodźczego współpraca w bezpieczeństwie wewnętrznym jest kluczowym elementem zaraz po prowadzeniu działań mających na celu ustabilizowanie sytuacji w rejonach świata, gdzie mają miejsce konflikty i problemy mogące przyczynić się do wzrostu migracji czy zagrożenia terroryzmem.

Źródło: Na_wschodniej_granicy_UE.pdf

Ponadto kryzys migracyjny przyczynia się do zwiększenia różnego rodzaju pomocy ze strony UE dla państw kandydujących w dziedzinach mieszczących się przede wszystkim w obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, związanych z kontrolą i zarządzaniem legalną oraz nielegalną migracją, polityką azylową i wizową.

Źródło: Bałkany.pdf

W konsekwencji głównymi beneficjentami kryzysu migracyjnego stają się grupy przestępcze, które specjalizują się nie tylko w przemycie ludzi, ale również udostępnianiu informacji dotyczących procedur azylowych i przygotowania fałszywych dokumentów, najczęściej syryjskich (Kryzys imigracyjny, 2016).

Źródło: Bałkany.pdf

Kryzys migracyjny z uwagi na swą naturę implikuje szereg negatywnych zjawisk, które dotyczą nie tylko tych państw Unii Europejskiej, które z uwagi na swój potencjał stanowią punkt docelowy dla uchodźców i imigrantów ekonomicznych, ale również dla tych państw, przez terytoria których wiedzie szlak migracyjny.

Źródło: Bałkany.pdf

Kryzys migracyjny wzmaga niepewność i może powodować wzrost poczucia zagrożenia wśród obywateli europejskich państw – być może w sposób szczególny państw o homogenicznej strukturze, takich jak Polska, które nie miały do tej pory większych doświadczeń w roli kraju przyjmującego.

Źródło: Misoksenia.pdf

Kryzys migracyjny doprowadził w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej do trudności w prowadzeniu skutecznej kontroli na granicach zewnętrznych, w przyjmowaniu przybywających uchodźców oraz w prowadzeniu procedur azylowych.

Źródło: GWsz.pdf

Synonimy i warianty

  • fala uchodźcza
  • kryzys migracyjny
  • kryzys uchodźczy
  • napływ uchodźczy

Kolokacje

  • eskalacja kryzysu uchodźczego
  • skala kryzysu uchodźczego
  • powodować / wywołać kryzys uchodźczy
  • przezwyciężyć kryzys uchodźczy
  • rozwiązywać kryzys uchodźczy
  • kryzys migracyjny dotyka (region)
  • kryzys uchodźczy narasta

Przykłady

Obok walki z kryzysem uchodźczym w centrum działań BMZ znajdują się walka z głodem, niedożywieniem, zmiany klimatu oraz tworzenie zrównoważonych łańcuchów dostaw

Źródło: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-doi-10_14746_rie_2016_10_10/c/8512-8388.pdf

Postulowano, by Unia Europejska kierowała środki finansowe na pomoc uchodźcom bezpośrednio do miast, a nie do rządów centralnych, bowiem to miasta i regiony, stykające się z problemem na co dzień, szybciej rozwiążą kryzys uchodźczy w Europie niż władze państw.

Źródło: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.oai-journals-pan-pl-108285/c/oai-journals-pan-pl-108285_full-text_BAZU_C5_83_20KWIATKOWSKI_20-_20BEZRADNA_20AKADEMIA.pdf

Kryzys migracyjny skłonił instytucje unijne do wzmocnienia wewnętrznej solidarności i odpowiedzialności oraz zwiększenia pomocy państwom najbardziej narażonym na niekontrolowane migracje.

Źródło: https://pressto.amu.edu.pl/index.php/pp/article/view/7197/7224

Uwagi